Mixing ve Mastering

Mixing ve Mastering

Mix Mastering Nedir?

mix-mastering-nedir

Mixing ve mastering müzik ile ilgilenen kendi müziğini yapan birçok kişi için kafa karıştırıcı olabilir. Eğer aralarında ki farkı merak ediyorsanız okumaya devam 

Albüm kaydı yapıyorsanız profesyonel mix ve mastering iyi sound elde etmek için şarttır. Eğer demo kayıt yapıyorsanız ciddi ekipmanlara ihtiyacınız olmadan da işinizi görebilirsiniz. İşte aralarındaki fark:

  • Mixing– Mix yapmak temelde şarkınızda kullandığınız tüm kayıtları sesleri bir araya getirmek ve dinlenebilir kılmaktır. Kanal seviye ayarları, EQ, kompresör, reverb gibi efektlerle şarkınız daha cazip hale getirmektir. Mix yapmayı puzzle yapmak gibi de düşünebilirsiniz, sonuçta parçaları bir araya getiriyorsunuz. Mix bittiği zaman, herşeyin doğru duyulduğuna ve parçada müzikal olarak hiç eksik olmadığına karar vermiş olursunuz. Bazı mixler 1 gün sürerken aylarca bitmeyen mixlerde olabilir.
  • Mastering– Mastering müziğinize son sihirli dokunuşu yapmak gibidir. En temel anlamda birinci şarkı bangı bangır yüksek seviyedeyken ikinci şarkının zar zor duyulmadığından emin olmaktır.  Yani tüm şarkılarınızın aklınızdaki seviyelere uygun bir şekilde düzenlenmesidir. Mastering aşamasında parçaya müzikal olarak bir ses, bir nota gibi şeyler çok ender eklenir.

Mastering tanımı bir anlaşılmaz mı geldi? Gerçekten de öyle olduğu içindir. Son derece subjektij kişiye bağlı bir konu olduğu için anlatmanın kolay bir yolu yoktur. Mastering için Izotope Ozone gibi harika yazılımlar olsa da, kulağınızı eğitmek ve aklınızdakileri hayata geçirmek için uzun süre çalışmanız gerekmektedir. Mastering’ın ana hatları; Gain, EQ, Stereo ses işleme, Kompresör,Limiter olarak adlandırılabilir. Tüm bu aşamlar müziğinize profesyonel bir dokunuş için şarttır.

Genel olarak mix yapmak ile mastering yapmak arasında ki farklar bunlar. Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz nedir?

Bloga dön