Kondisyon Bilgileri

 

Mint (M)

Plak

Mükemmel. Sürtünme/çizik yok, oynanmamış - muhtemelen hala mühürlü.

Ambalaji açilmamiş plaklar icin kullanilan terimdir. Urun tamamen kapalidir. Basildiktan sonra el değmemistir.

CD 

Mükemmel. Sürtünme/çizik yok, oynanmamış - muhtemelen hala mühürlü.

Kitapçık/Kol/Digipak: Mükemmel. Aşınma, iz veya başka kusur yok.

Kaset 

J-Card net, temiz ve her şekilde mükemmel. Muhtemelen ambalaji hiç açilmamistir. Kaset yepyeni ve profesyonelce üretilmiştir.   

Near Mint (NM or M-)

Plak

Neredeyse mükemmel bir kayıt. Bir NM veya M- kaydı büyük olasılıkla hiç çalınmadı ama ambalaji acildi, oynatma sırasında hiçbir kusur olmadan mükemmel bir şekilde çalisacaktir. Birçok bayi, hiçbir kaydın gerçekten mükemmel olmadığı anlamına gelen (belki de doğru) bundan daha yüksek bir not vermez. Kayıt, belirgin bir aşınma belirtisi göstermemelidir. 45 RPM veya EP manşonu, herhangi bir hafif kullanım belirtisi gibi en küçük kusurlardan daha fazlasına sahip olmamalıdır. Bir LP kapağında buruşma, katlanma, dikiş yarıkları, kesik delikler veya diğer göze çarpan benzer kusurlar olmamalıdır. Aynısı, posterler, şarkı sözü manşetleri vb. gibi diğer ekler için de geçerli olmalıdır.

 

 

CD

Mükemmele yakın. Açık bir kullanım belirtisi yok, oynanmış olabilir - ama çok dikkatli bir şekilde kullanilmiş.

Kitapçık/Kol/Digipak: Mükemmele Yakın. Belirgin bir aşınma yok, kullanımdan dolayı sadece ufak iz olabilir.

Kaset

Yalnızca en ufak bir kullanım kanıtı ile tamamen temiz olmalıdır. Bant muhtemelen yenidir, herhangi bir aşınma veya hasar yoktur.

 

 Very Good Plus (VG+) 

Plak

Genellikle Near Mint değerinin %50'si değerindedir. Çok iyi bir kaydı, çalındığına ve başka şekilde ona iyi bakan önceki bir sahibi tarafından kullanıldığına dair bazı işaretler gösterecektir. Kusurlar, bir bütün olarak gerçek oynatmayı etkilemeyecek şekilde daha çok kozmetik nitelikte olmalıdır. Kayıt yüzeyleri bazı aşınma belirtileri gösterebilir ve kişinin dinleme deneyimini etkilemeyen hafif çizikler veya çok hafif çizikler olabilir. Sesi etkilemeyen hafif çizikler olabilir. Etikette bir miktar halka aşınması veya renginde solma olabilir, ancak zar zor fark edilmelidir. Mil işaretleri mevcut olabilir. Resim manşonları ve iç manşonlarda hafif aşınma, hafif kıvrılmış köşeler veya hafif bir dikiş yarığı olacaktır. Bir LP kapağında hafif aşınma belirtileri olabilir ve bir kesik delik, girinti veya kesik köşe ile gölgelenebilir. Genel olarak, birkaç küçük hata olmasa Near Mint olurdu.

 

 

CD 

Birkaç küçük sürtme/çizik. Bu CD daha once kullanıldı, ancak iyi bir dikkatle ve özenle davranıldı.

Kitapçık/Kol/Digipak: Hafif aşınma, işaretler, girintiler, muhtemelen bir kesik-deliğe (veya benzerine) sahip olabilir.

Kaset

Kolda hafif aşınma, işaretler, girintiler var ve/veya muhtemelen bir kesik deliğe (veya benzerine) sahip olabilir. Bant çok iyi bakılmış ve hafif izler veya mil aşınması olabilir. Minimum gürültü veya bozulma ile temiz bir şekilde oynamalıdır.

 

Very Good (VG) 

Plak

Genellikle Near Mint değerinin %25'i değerindedir. Bir VG+ kaydında bulunan kusurların çoğu, bir VG diskinde daha belirgin olacaktır. Yüzey gürültüsü, özellikle yumuşak pasajlarda ve bir şarkının giriş ve solma sırasında çalınırken belirgin olacaktır, ancak başka türlü müziği bastırmayacaktır. Oluk aşınması, sesi etkileyecek hafif çiziklerde (tırnakla hissedilecek kadar derin) olduğu gibi fark edilmeye başlayacaktır. Etiketler yazı ile lekelenebilir veya bant veya çıkartmalar (veya bunların kalıntıları) iliştirilmiş olabilir. Aynısı resim kılıfları veya LP kapakları için de geçerli olacaktır. Ancak, tüm bu sorunları aynı anda yaşamayacaktır.


CD 

Oldukça hafif çizikler/çizikler veya daha belirgin birkaç çizik. 

Kitapçık/Kol/Digipak: Bir VG+'dan daha fazla aşınma, iz, girinti. Hafif solma, küçük bir yırtık/yırtılma veya biraz yazı olabilir.

Kaset

Kılıf, VG+'dan daha fazla aşınma, iz ve/veya girinti içerecektir. Hafif solma, küçük bir yırtık/yırtılma veya biraz yazı olabilir. Kabuk, plastik renk değişikliği dahil olmak üzere VG'den daha ağır işaretlere ve aşınmaya sahip olabilir. Biraz daha güçlü bir tıslama veya bozulma ile oynayabilir, ancak müziğin kalitesini bastırmak için yeterli değildir.

 

 

Good (G), Good Plus (G+) 

Plak 

Genellikle Near Mint değerinin %10-15'i değerindedir.Good (G) ve Good Plus (G+) durumundaki bir kayıt, atlamadan çalınabilir. Ancak önemli yüzey gürültüsü, çizikler ve görünür oluk aşınması olacaktır. Bir kapak veya manşon, özellikle altta veya sırtta dikiş bölmelerine sahip olacaktır. Bant, yazı, halka aşınması veya diğer kusurlar mevcut olacaktır. Kayıt atlama olmadan çalınabilecek olsa da, kayda değer yüzey gürültüsü ve "tikler" neredeyse kesinlikle oynatmaya eşlik edecektir.

 


CD 

Çok fazla ezik/çizik var. Ancak yine de sorunsuz oynayacaktir. 

Kitapçık/Kol/Digipak: İyi aşınmış, işaretlenmiş, daha belirgin girintiler, solma, yazma, bir VG'den - muhtemelen daha belirgin bir yırtılma/yırtılma.

Kaset

Kılıf aşınmış, işaretlenmiş ve belirgin girintiler, solma ve/veya VG kalitesinden daha fazla - muhtemelen daha belirgin bir yırtılma/yırtılma içerir. Bant, kabuk üzerinde ağır aşınmaya sahip olacaktır. Keçe durdurucu eksik olabilir. Bantta hafif kırışma olabilir, ancak kırılmamış olabilir. Müziğin önüne geçecek daha ağır bir bozulma olabilir.

 

Poor (P), Fair (F)

Plak 

Genellikle Near Mint fiyatının %0-5'i değerindedir. Plak bozuk, kötü bir şekilde çarpık ve atlamadan veya tekrar etmeden çalısmayacaktir. Resim manşonu sudan zarar görmüş, üç dikiş yerinden ayrılmış ve aşınma ve yazı nedeniyle ağır bir şekilde bozulmuş. LP kapağı, LP'yi zar zor içinde tutar. 

CD 

CD, parçaların bir kısmını veya tamamını çalabilir veya çalmayabilir. Ayrıntılar için satıcının yorumlarına bakın.

Kitapçık/Kol/Digipak: Çok aşınmış. Üzerinde bariz bir yazı olabilir, yırtılmış/yırtılmış, önemli ölçüde solmuş veya sudan zarar görmüş olabilir.

Kaset 

Kol yırtılacak, ağır lekeli olacak, genel olarak ağır hasar gösterecek veya kısmen kaybolacak. Aynı şekilde, bantta ciddi şekilde hasar görecek ve yüzde tamamen solma, kırışmış bant, eksik vida veya dişler, lekelenme ve diğer ağır aşınmalar görülecektir. Kaset büyük olasılıkla oynatılmayacak

Jenerik

Analog Kültür de ki öğelerin derecelendirilmesi bağlamında, "jenerik" terimi, sürüme özel olmayan bir kılıf türünü ifade eder. Genel bir kılıf, düz bir kılıf veya standart şirket resmine sahip bir şirket kılıfıdır. "Genel" olarak derecelendirilen bir manşon, başka bir derecelendirmeye ihtiyaç duymaz, çünkü jenerik bir manşon genellikle öğeye çok az değer katar ve kolayca değiştirilebilir.